euroturknews24 Eylülde Birleşmiş Milletlerin 74. zirvesi bir ''öfke savaşı''na sahne olacak

Tarih: 21-09-2019 21:04:00 Güncelleme: 21-09-2019 21:11:06


Dünya Liderleri birbirlerine olan öfkeleri ile 24 Eylül günü Birleşmiş Milletlerde buluşacak


24 Eylülde Birleşmiş Milletlerin 74. zirvesi bir ''öfke savaşı''na sahne olacak

Dünya liderlerinin katılacağı en büyük diplomasi platformu olarak kabul edilen Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu Görüşmeleri'nde uzmanlar bu yıl, başta ABD ve İran arasında yaşanan gerilim olmak üzere Kore, Çin, Suudi Arabistan, Rusya, Afrika ve pek çok Asya ülkeleri'nin bu platformda birbirleriyle adeta bir ''öfke savaşı'' yapacakları görüşünde. Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurul Görüşmeleri, dünya liderlerini 24 Eylül'de New York'ta bir araya getirecek. 

Tüm dünyadan 193 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarıyla temsilcilerine ev sahipliği yapacak BM zirvesinde, Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temsil edecek. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu gibi isimler bu yıl zirveye katılmayacak.

Uluslararası toplumun tüm tepki ve çağrılarına rağmen Arakanlı Müslümanlara yönelik insanlık suçları karşısında sessizliğini sürdüren Myanmar lideri Aung San Suu Çii de zirveye katılmayacak liderler arasında yer alıyor. Bu ülkeler, bakan düzeyinde temsil edilecek.

Her yıl eylülde BM Genel Merkezi'nde bir araya gelen ve küresel sorunlara çözüm arayan dünya liderlerinin gündeminde bu yıl, ABD ve İran arasında yaşanan gerilim ile iklim değişikliği öne çıkacak.
Kaynak: euroturknews.com

Bu haber 2903 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER UN-News Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ
http://www.google.com
HAVA DURUMU
HABER ARA
YUKARI