Dünya'nın en zorlu ! komşularına sahip Türkiye, Sınırlarına, Faturası oldukça yüksek ! Çin seddi gibi duvar örmek zorunda kaldı.

Tarih: 11-08-2017 15:10:00 Güncelleme: 11-08-2017 22:14:32


Güneydoğu sınırından Kuzey Doğu sınırına Türkiye'nin doğu sınırı boydan boya duvarla kaplanıyor.


Dünya'nın en zorlu ! komşularına sahip Türkiye, Sınırlarına, Faturası oldukça yüksek ! Çin seddi gibi duvar örmek zorunda kaldı.

Türkiye'nin yasa dışı geçişleri önlemek için Suriye sınırına örmeyi planladığı 828 kilometrelik duvarın tamamlanmasında son aşamaya gelinirken, benzer bir önlemin İran'a karşı alınması için de harekete geçildi. Yaklaşık 560 kilometrelik İran sınırına örülecek 144 kilometrelik duvarın inşasına salı günü başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, haziran ayı başında yaptığı açıklamada, Suriye sınırındaki çalışmalara ilişkin bilgi verirken, "Irak sınırında aynı şeyi yapacağız ve İran sınırının da uygun olan yerlerinde bunu gerçekleştireceğiz, demişti.

Kış başlamadan bitirilmesi planlanıyor

İran sınırına örülen duvarla ilgili açıklama yapan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) basın danışmanlığı, duvarın 57,2 kilometrelik kısmının Iğdır'da, geriye kalan 86,8 kilometrelik bölümün ise Ağrı sınırında inşa edildiğini açıkladı.

Iğdır sınırındaki duvarın iki ay içerisinde, Ağrı'daki çalışmaların ise kış dönemine girilmeden bitirilmesinin öngörüldüğü belirtilen TOKİ açıklamasında, "Fakat arazinin elverişsizliği, mayınlı arazilerden ötürü inşa edilecek duvarın bitirilmesi konusunda gecikme yaşanabilir" notu düşüldü.
Kaynak: euroturknews.com

Editör: İhsan Sabri Erdoğan

Bu haber 1950 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER TURKİYE / TURKISH Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI